Отварање изложбе УНУТРАШЊИ ПЕЈЗАЖ Зорана Алексића у Галерији Факултета уметности, среда 11. март у 20 часова.

„Зоран Алексић Коки је један од истраживача могућности који ће на први поглед једноставну комуникацију — слика или сликовно — компликовати. Почетак је негде у експресионизму, али следом логике, стиже до колажа симболизма, надреализма и различитих смерова концептуализма. Он посматра свет кроз психолошку призму. Не труди се да буде допадљив, а радови су му веома лични, емотивни, проживљени.Аутор полази од обичног. Заузет је игром светлости и боје и у необичним угловима проналази свој „поглед” на свет. Поступак којим се служи изискује знатно техничко знање, опремљеност и стрпљење. Снагу воље да иде до краја, да умножава варијанте препуштајући тек непознатом нахођењу да одлучи шта ће бити изложено. Али и тако, стиже до ликовно артикулисаног артефакта, до чињенице која се лако прихвата јер у себи има довољно уметничког да би остала тек обичном забелешком.”

(Радмилa Влатковић, извод из каталога изложбе)

ЗОРАН АЛЕКСИЋ

Рођен 1966. године у Пироту, Србија. Дипломирао на Факултету ликовних уметности у Београду, одсек сликарство. На истом факултету магистрирао. Члан УЛУС-а од 1993. Имао  преко 20 самосталних изложби од којих су најзначајније одржане у галеријским просторима: Галерија СУЛУЈ, Београд; Галерија 73, Београд; Galerie de l’Angle, Париз; Галерија Народног музеја, Врање; Галерија Чедомир Крстић, Пирот; Салон 77, Ниш; Галерија 96, Приједор. Нека од његових уметничких дела су део музејских збирки у Србији, али и у иностра-нству. Учествовао на бројним групним изложбама и ликовним колонијама у земљи и иностранству од 1984. године. Тренутно директор основне школе „Др Драган Херцог” у Београду.

Објавио збирку прича „Циркус Алимпија” (2005) и роман „Дан кад је умро Сид” (2019). Аутор перформанса „Обичан дан у животу прасликара” и „Обрнуте медитације”. Оснивач музичко-уметничке групе Shook Stampedo (1992–2013). Свира тенор саксофон и разне примитивне свирале у експерименталној џез музичкој групи Институт.